Příběh Halounské zahrady

Naše motto: Zahrada je malý vesmír. Je společenstvím miliard bytostí, které ve vzájemné koherenci vytvářejí úžasný prostor, kde stojí za to žít a tvořit.

Na počátku bylo jen pole, určené k zástavbě. Více než 3000 m2 těžké jílovité půdy plné kamení a náletových invazivních rostlin přeměnit v Halounskou zahradu trvalo „pouhých“ 7 let. Kdo něco podobného dělal, dá mi jistě za pravdu, že se u toho poměrně zahřejete. Ale základ je to nevzdat, výsledky se dostaví. Tělo si postupně zvykne a tahle práce se pro vás stane doslova agroterapií, fyzickou i psychickou, skvělou kompenzací věčného sezení před počítačem, na poradách nebo v autě.

Halounská zahrada se zrodila v čistém prostředí v bezprostřední blízkosti přírodního útvaru Hřebeny, součásti Brdských lesů. Díky intenzitě slunečního záření se v ní velmi dobře daří pěstování léčivých bylin včetně některých středomořských druhů. Zaměřujeme se především na byliny, z nichž lze získat kvalitní bylinný hydrolát.

Vyzkoušeli jsme destilovat řadu bylin, ale ne všechny se k výrobě hydrolátů dobře hodí. Důležité je, aby se účinné látky léčivých bylin byly schopny extrahovat do vody (na rozdíl od bylinných tinktur neobsahuje hydrolát alkohol) a zároveň aby výsledek byl příjemný svojí chutí a vůní. Z tohoto důvodu se nám zatím nevíce osvědčily byliny jako jsou levandule, meduňka, šalvěj, agastache, máta, šanta, marulka, řebříček, srdečník, řepík, yzop, rýmovník (ten ale nepěstujeme venku, ale za oknem). Další byliny zkoušíme a postupně doplňujeme do naší nabídky.

Pěstování bylin

Byliny zpravidla vyžadují lehčí hlinito–písčité půdy, eliminující zamokření zejména v zimních měsících, což jsme v našem případě těžké jílovité půdy vyřešili cestou „zvýšených záhonů“, tedy přidáním propustných vrstev zeminy s pískem.

Na dobře připravené záhony již nebylo těžké vysadit sazenice bylin. Přestože se obecně nedoporučuje sazenice bylin mulčovat (kvůli riziku přemokření), nám se osvědčilo kolem sazenic přidat na povrch půdy trochu pilin z listnáčů, které udrží přirozenou vlhkost, zabrání růstu rychlého plevele v bezprostřední blízkosti sazenic, a navíc se v nich příliš dobře nejezdí slimákům…

záhony v halounské zahradě

Pak již stačilo občas záhony prohrábnout a čekat na první rok úrody. Byli jsme překvapeni, jak sazenice dokázaly za pár měsíců vyrůst a vykvést do plné krásy.

Díky šetrnému způsobu pěstování s použitím přirozených hnojiv (kompost nebo koňský hnůj) a zálivkou dešťovou vodou z našich absorpčních jímek se daří získávat kvalitní a bohatě kvetoucí nať léčivých bylin, která slouží k výrobě našich čistých přírodních produktů, bez jakýchkoli aditiv.