Bylinné hydroláty

Naše motto: Když květina předá svoji bytost a duši do čisté vody, zrodí se nektar síly doslova božské.

hydrolát z levanduleBylinný hydrolát je čistý přírodní produkt, který vzniká destilací kvetoucí natě čerstvých léčivých rostlin, při které se účinné látky z rostliny extrahují do vody. V destilační nádobě prochází skrz rostlinnou složku pára, která následně v chladícím zařízení kondenzuje. Hydroláty proto obsahují množství silic, éterických olejů a dalších esencí, které určují jejich účinky, vůni, a chuť.

Výroba hydrolátů z kvetoucí natě bylin má letitou tradici. Např. Petr Ondřej Mathioli ve svém Herbáři aneb Bylináři z 16. století psal o „pálené vodě“ z levandule takto: „…destiluj květ levandulový a dostaneš velmi silnou vodu, potřebnou k mnohým věcem…“

Hydrolát neobsahuje cukr, alkohol, žádná aditiva (přidaná aromata, konzervanty, stabilizátory). Díky technologii výroby je stabilní a vydrží poměrně dlouhou dobu, aniž by se kazil.

Hydrolát má všestranné použití, vždy však s ohledem na složení a účinky konkrétní byliny, ze které je vyroben (doporučený způsob užití a dávkování). Obecně lze proto hydroláty užívat vnitřním i vnějším způsobem, kdy zaujímají své místo v rámci léčitelských praktik, v kosmetice, aromaterapii, ale též gastronomii, wellness apod. Používají se k přípravě nápojů, ochucení pokrmů, ke koupelím, k obkladům, k tonizaci pokožky i k osvěžení. U některých se využívá jejich repelentních účinků proti hmyzu, jiné jsou užitečné i pro naše zvířátka.

Hydrolát není léčivem ani léčebným přípravkem, ale bývá zařazen do doplňků stravy, složek potravin s přírodní aromatickou látkou nebo kosmetických přípravků (podle účelu použití, prokazatelného obsahu a provedených testů).

Výroba našich hydrolátů

Pro výrobu hydrolátu je zapotřebí co nejkvalitnější pitná voda. Není-li k dispozici čistá pramenitá voda z přírodního zdroje, je nezbytné pitnou vodu z vodovodního řadu přefiltrovat co nejkvalitnějšími filtry. My používáme vysoce kvalitní filtr od firmy IDEAL WATER EUROPE Ltd., se kterým máme ty nejlepší zkušenosti – www.ideal-water.cz

Kvetoucí nať byliny je umístěna do tubusu destilačního přístroje, kterým prochází vodní pára; díky teplotě a tlaku páry extrahují účinné látky obsažené v bylině do vody, která vzniká zkapalněním páry po jejím ochlazení. Naše hydroláty jsou velmi silné, protože 1 litr hydrolátu vznikne destilací 2 litrů čerstvé natě.

bylinné hydroláty

Hydrolát je následně stáčen s použitím mikrofiltrace přes papírové filtry do dezinfikovaných lahví a uskladněn.

Pro účely prodeje je hydrolát plněn do lahviček, opatřen etiketou a dalšími nezbytnými označeními produktu a může putovat k vám.

Laboratorní testy

Vzorky našich hydrolátů jsou podrobeny analýze provedené v Metrologické a zkušební laboratoři VŠCHT Praha pomocí profilu těkavých látek technikou SPME–GC–HRMS.